עב En

אפשר לומר דברים טובים רבים על עולם המשחק, אבל מעניין אחד קשה להתעלם: מדובר בתחום הדורש תעצומות נפש, חוסן נפשי, יכולת מנטאלית גבוהה והבנה עמוקה שלא ניתן להיות שחקן בלי אכזבות, כישלונות וכל מה שביניהם. עכשיו קחו את כל המעמסה הנפשית הזאת והניחו אותה על כתפיו הצרות של ילד קטן. כזה שרק לפני כמה שנים עוד אמר את מילותיו הראשונות (ולעיתים פחות מכמה שנים). לא פשוט בכלל. אז בואו נראה מה אומר המושג "אודישנים לילדים"? כיצד ניתן להפיק את המיטב מיכולותיו של הילד מבלי לפגוע בו? ועוד.

אודישנים לילדים – כללים, הכנות ובחירות

נתחיל מהכלל הבסיסי ביותר בכל מה שקשור לילדים ומשחק – הרצון שלהם. חברות וחברים, אם הילד/ה לא מעוניינים לשחק, אל תכריחו אותם. אפילו עדיף לא לשכנע אותם. שאלו את הילד מה הוא רוצה לעשות כשחקן. לשיר? לדקלם? פרסומת? סרט? תפקיד מרכזי? ניצב? משחק זה תחום עיסוק שחייב לבוא מליבו של העוסק בו ולא מכל סיבה אחרת. אז גם אם נראה לכם שלילד שלכם יש פוטנציאל להיות היהודה לוי הבא, אל תחייבו אותו לברר את העניין.

לפני ביצוע אודישנים לילדים, חשוב מאוד להכין אותם לצפוי להם בשני מישורים – הטכני, כלומר, הביצועי, ולא פחות חשוב, במישור המנטאלי. נתחיל דווקא מהאלמנט השני ונדגיש בהקשר שלו: חשוב להכין את הילד לקראת מה שצפוי לו. לעובדה שהוא יעמוד מול אנשים שיאמרו לו מה לעשות. לאפשרות שייתכן מאוד שלבסוף הוא לא יקבל את התפקיד הנכסף וילד אחר יועדף על פניו. ודאו כי הוא מבין את העניין ועתיד לקבלו באופן בוגר. אם יש צורך להתייעץ בנושא עם גורמי מקצוע, אל תהססו לעשות זאת. מבחינה מקצועית, כדאי להביא את הילד למוכנות מקסימאלית לקראת האודישן. שיעורי משחק, קריאת טקסטים, עבודה על זכירות, אינטונציה, שירה וכל מה שיכול לסייע לסיכויים שלו לגדול. מובן שמוטב לעשות זאת באמצעות גורמי לימוד מקצועיים ולא בכוחות עצמכם. זכרו לא לפחד מכישלון, אך לשאוף תמיד להצלחה.

בחירת סוכנות שחקנים ראויה חשובה לכל שחקן, אך כשמדובר באודישנים לילדים, הדבר חשוב פי כמה. אל תחסכו בזמן ומאמץ בבדיקות ההתאמה של הסוכנות המיועדת לילדכם, הן מבחינת סגנון העבודה, הן מבחינת תחום הקשרים והן מבחינת ההתאמה לעבודה מול ילדים. בישראל מספר סוכנויות שחקנים המתמחות בתחום האודישנים לילדים. מוטב להיעזר באחד מהן ולא בסוכנות 'רגילה' שכבדרך אגב עוסקת גם בשחקנים הצעירים.

טיפים נוספים: עדין להתחיל בקטן. כמה שניות בסרט, משפט קצר בסדרה, הופעה בפרסומת. עזרו לילדכם להבין את אהבתו לתחום המשחק בעדינות ובאיטיות, ולא באמצעות הסתערות מהירה על הטוב ביותר; אל תתייאשו ואל תתנו לילדכם להתייאש אחרי דחייה או שניים; וערכו סקר מחירים מקיף לגבי עמלות הייצוג של הסוכנויות השונות. בהצלחה!

חברת לבניית אתרים בניית אתרים